Emekliler için ek gelir fikirleri nelerdir ? Emekliler bu iş fikirlerine göz atabilirsiniz

Emeklilik bir yandan birçok insanın en kısa zamanda ulaşmak istediği bir şeyken; diğer yandan yakındığı bir konu. Çünkü emeklilik maaşları ülkemizde çok da tatmin edici değil. Birçok insan emekli olsa bile, bakması gereken bir ailesi ve karşılaması gereken yaşam masrafları olduğu için; özellikle de yaşı gençse, çalışmaya devam etmeyi seçiyor. Ancak bu iş genellikle emekli olduğu işten farklı alanlarda gelişiyor. Emeklilik sonrası yapılabilecek, ek gelir sağlayabilecek işlerle ilgili o kadar fazla seçenek var ki; bunlardan birini seçmek çok da zor bir karar değil. Eğer aklınıza pek fazla opsiyon gelmiyorsa hemen aşağıdaki 5 ek gelir fikrine göz atabilirsiniz. Emekliler İçin Ek Gelir Fikirleri ;

 

Online İşler

 

Eğer yazmayı veya tasarım yapmayı seven biriyseniz, internet üzerinden freelance olarak çalışarak ek gelir elde etmeniz mümkün. Bu tür işler genellikle mail üzerinden ilerler. Dolayısıyla belirlenen zamana kadar işleri istenilen şekilde hazırlayıp yollamanız yeterlidir. Böylelikle istediğiniz zaman istediğiniz yerden çalışabilirsiniz. Bir ofise bağlı olmanıza gerek kalmaz. Tek ihtiyacınız olan internet ve bilgisayardır. Bu tür işler içerisinde blog yazmayı da sayabiliriz. Eğer hem sosyal medya hem yazı yazmakla ya da fotoğraf çekmekle ilgiliyseniz, düzenli bir şekilde paylaşımlar yaptığınız bir blog, zannettiğinizden daha fazla getiri sağlayabilir. Sayfanıza verilmek istenen reklamlar ise bu gelirin temelinde yer alır, mekliler İçin Ek Gelir Fikirleri biri gibi duruyor .

 

Danışmanlık Firması Açmak

 

Özellikle belli bir firmada çok uzun yıllar çalışmış olan insanlar, bu yıllar içerisinde kazandıkları bilgileri paylaşmak adına danışmanlık firması açmayı tercih edebiliyorlar. Bu konuda çok fazla firma olmasına rağmen talep de oldukça fazla. İşletmeler belli bir müşteri tabanına ulaşmak, ürünlerini veya hizmetlerini doğru şekilde pazarlamak için bu hizmete ihtiyaç duydukları için, oldukça cazip bir seçenek gibi görünüyor. Tek ihtiyacınız olan küçük bir maddi birikim ve bilgilerinizi aktarabileceğinize dair inanç ve güven.

 

Profesyonel Konuşmacı

 

Bu seçenek uzak gibi gelmesin. Yılların birikimi, birçok kitabın anlattıklarından, birçok filmin göstermeye çalıştıklarından çok daha sağlamdır. Dolayısıyla sektörden insanlar, deneyimlere dayanan bilgiye ihtiyaç duyarlar. Bu açıdan bakarak, sektöre kendinizi uzman konuşmacı olarak pazarlayabilirsiniz. Bu aşamada kendinize ait dikkat çekici bir üslubunuz olması önemli. Heyecan aşılamanız, beyin fırtınası yaptırmanız ya da sorun çözümlerine dair konuşmalar yapmanız oldukça dikkat çekecektir.

 

Evcil Hayvan Bakıcılığı

 

Hayvan sevgisi yüksek olan biriyseniz bu zaten işten ziyade bir yaşam şekli olarak hayatınızda yer edecektir. Bu işi, barınaktaki hayvanlara yardım ederek ya da çalışan kişilerin evcil hayvanları ile ilgilenerek sürdürebilirsiniz. Üstelik oldukça zevkli ve eğlenceli bir uğraş. Böylece, vaktinizi sevdiğiniz bir işi yaparak değerlendirmiş olursunuz.

Zanaatkarlık

 

Eğer önceden gelen bir hobiniz ya da zanaata olan bir ilginiz varsa, bunu emekli olduktan sonra da sürdürebilir ve bundan para kazanabilirsiniz. Zanaat deyince akla o kadar fazla şey geliyor ki; ağaç oymacılığı, kilden üretilen vazolar, tabaklar, süs eşyaları, kilim dokumacılığı, tespih tornacılığı, pipo, ağızlık imali ve daha neler neler. Eğer önceden ilginiz yoksa bile bunlara emekli olduktan sonra da başlayabilirsiniz. Eğer ilginizi çekerse kısa zamanda kendinizi geliştirir ve para kazanacak düzeye gelirsiniz.

 

Pastacılık ve Şekerleme

 

Özellikle mutfakta yetenekli olan insanlar, ilgi çekici pastalar ve şekerlemeler yaparak, özel günler için satış yapabilirler. Bunun satışı ve duyurusu için en olası mecra ise sosyal medya olduğu için, yer masrafı sıkıntısı da yaratmaz. Hem eğlenceli hem de kazançlı olan bu işi kendi mutfağınızda, kendi eşyalarınızla kolayca sürdürebilirsiniz.

Yorum yapın