Fevri Ne Demek ?

Fevri anlamı nedir? Tabii ki aynı soruyu tekrarlayıp durmayacağız canım… Bu kelimenin ne mânâya geldiğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Fevri; âniden öfkelenen, çabuk parlayan insanlar için kullanılıyor. Ayrıca düşünmeden, birdenbire, aceleyle yapılan iş anlamını da taşıyor.

Fevri Ne Demektir?

Kökeni Arapça olan bu sözcük; ölçüp biçmeden gerçekleştirilen davranış, tezcanlı kişi gibi anlamlara geliyor. Mesela aksi kelimesinin cümle içinde kullanımı şöyle örneklendirilebilir:

  • Fevri davranıp sonra pişman oluyorum.

Hayatımızı olumsuz etkileyen bu huy, sabırsızlık ile eş anlamlıdır. Fevri kişilerin tahammül seviyesi düşüktür, kolay sinirlenirler. Duygusal ve alıngandırlar. Hassas bir yapıya sahip oldukları için her şeyden hemen etkilenebilirler.

Öte yandan güvensizlik, kıskançlık, çaresizlik ve benzeri duygular da sinirli olmaya sebebiyet verebilir.

Fevri hareket edip sonra keşke demektense, temkinli davranmak ve düşünerek konuşmak, sonuçlarını hesap ederek karar vermek lâzımdır.

Fevri Anlamı Nedir?

Sorusuna farklı bir cevap daha vermek istiyoruz. Genellikle birçok kişi bunu bilmez ve sözlük anlamı verilirken bu konuya temas edilmez.

İslâm fıkhına göre fevrî; emredilmiş olan bir dînî vazifeyi, imkân bulunan ilk anda edâ etmek (yerine getirmek) demektir. Bunun zıttı ‘terahî’ kelimesiyle ifade edilir. Bu ise, o işi daha sonra yapmakta bir beis (sakınca) olmaması mânâsına gelir.

Örneğin fıtır sadakası Ramazan-ı Şerif ayının son akşamı, güneşin battığı andan itibaren vâcip olur. Bu ibâdeti yapmak fevren vâciptir. Eğer yapılmaz ve bayramdan sonraya bırakılırsa haram olur.

Bu örneği, fevri ne demek? Diye merak edenlere bu kelimenin anlamını her yönüyle açıklamak için verdik. Bu tür fıkıh konularını ilmihâl kitaplarından öğrenmelidir!

Ayrıca ekstra bir bilgi Osmanlı âlim ve şairlerinden birinin adıdır. Rüyasında Muhyiddin İbnü’l-Arabî hazretlerini görüp bu olayın tesiriyle Müslüman olduğu söylenir.

hat Risâlesi, Dîvan, Risâle fî ilmi’l-hutût adlı eserleri meşhurdur.

Fevri Davranmak Neden Olur?

Fevri ne anlama gelir? Sorusunun cevabını verdikten sonra, fevriliğe neyin yol açtığı üzerinde durmak istiyoruz biraz…

Kişilik özellikleri ve karakter yapısının yanı sıra, bazı fiziksel faktörler de fevri davranmaya neden olabilir.

Örneğin hormonnal dalgalanmalar kişide bu tarz duyguları tetikleyebilir. Kadınlar menstrüasyon döneminde daha yüksek hassasiyete sahip olurlar ve daha huysuz, aksi bir insana dönüşebilir.

Menopoz döneminde hormon seviyelerindeki düşüş yine asabiyete neden olarak kötü davranışları tetikleyebilir.

Ayrıca bağımlılık yapıcı etkisi bulunan kafein, anksiyeteye sebep olarak fevri davranışlara zemin hazırlayabilir.

Bunlara ek olarak; uykusuzluk, dengeli ve yeterli beslenmemek, stres, melatonin yetersizliği, tiroid hormonlarındaki düzensizlik de insanları daha sinirli bir birey hâline getirebilir.

Fevri Olmak Nasıl Engellenir?

Fevri olmak nedir? Sorusunun yanıtını biliyoruz tamam da, bunu nasıl önleyeceğiz diyorsanız:

Bu duruma sizi neyin sevk ettiğini bulmaya çalışıp o faktörlere yönelik önlem alın. Ânî karar verip sorun yaşamamak için, ailenizle veya yakın arkadaşlarınızla istişâre etmeye gayret edin.

Yahut kendi kendinize konuşarak, günlük yazarak vb. kendinizi teskin etmeye, frenlemeye çalışın.

Pireye kızıp yorganı yakmaya çalışırken bu ateşten siz de zarar görebilirsiniz! Öfkeyle kalkanın zararla oturacağını unutmayın. Öfke baldan tatlı olsa da, sonuçları acıdır.

Evet, bunlar size klişe bir nasihat olarak gelebilir ve hepimiz, sinirlendiğimizde bunları hatırlamayız bile.

Ancak daha sakin bir insan olabilmek için şimdiden bu tür durumlara hazırlıklı olmalı, kendinizi böyle şartlandırmalısınız.

Her gün düzenli egzersiz yapmak, meditasyon teknikleri ve nefes egzersizleriyle rahatlamak stres seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardım eder.

Sinirli hareket etmeyi düşündüğünüzde de yine derin derin nefes almanızı, bulunduğunuz ortamı değiştirmenizi, başka bir işe yönelmenizi tavsiye ederiz. Mesela temiz havada kısa bir yürüyüş herkese iyi gelir.

Gerekiyorsa dürtülerinizle başa çıkmak için bir uzmandan destek alabilirsiniz. Siz kendinize yardım etmezseniz kimse edemez, bunu aklınızdan çıkarmayın!

Yorum yapın