Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır? – 2022-2023

Instagram alışveriş özelliği hem Instagram kullanıcıları hem de mağaza sahipleri için kullanışlı bir özelliktir. Bu avantajlardan faydalanmak için Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Instagram Alışveriş Özelliği (Instashopping)

Instashopping, Instagram kullanıcılarının uygulama üzerinden alışveriş yapmalarına olanak tanıyan bir özelliktir. Çok sayıda kullanıcıya sahip olan Instagramın alışveriş yapma özelliği mağaza sahipleri için güzel bir pazar niteliği taşıyor. Peki instagram alışveriş özelliği nasıl açılır?

Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle Facebook Business Manager’da işletme hesabı oluşturmalısınız. Facebook hesabınızı kullanarak Business Manager hesabı açabilirsiniz.

Daha sonra business.facebook.com sitesine gidin. Burada göreceğiniz hesap oluştur butonuna tıklayın. Adınızı ve e-posta adresinizi ilgili yerlere yazın. Sonrasında işletmenizin adını yazın ve ileri butonuna tıklayın. Karşınıza çıkacak sayfada sizden işletme bilgilerini girmeniz istenecek. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurun. Daha sonra gönder butonuna tıklayın.

Bu işlemi tamamladıktan sonra Instagram uygulamasına gelin. Instagramda işletmeniz için bir hesap oluşturun. Halihazırda böyle bir hesabınız varsa bu aşamayı geçebilirsiniz. Yoksa işletme hesabınızı şu şekilde oluşturabilirsiniz. İşletmenize ait bir hesap açtıktan sonra ayarlara tıklayın. Hesap kısmında profesyonel hesaba geçiş yazısını göreceksiniz. Bu yazıya tıkladıktan sonra işletmeniz için bir kategori seçin.

https://business.facebook.com/business/loginpage/

Bu aşamayı da hallettikten sonra Instagram ve Facebook hesaplarınızı birbirine bağlamalısınız. Bunun için Instagram hesabınıza gelin ve profili düzenle yazısına tıklayın. Daha sonra işletme bilgilerinin altında sayfa seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın. Sonrasında bağlamak istediğiniz hesabı seçin. Böylelikle bu işlemi de başarıyla tamamlamış olacaksınız.

İnstagram Alışveriş Özelliği Gözükmüyor

Insagram alışveriş özelliğini kullanabilmeniz için işletmenize ait bir e-ticaret siteniz olmalıdır. Böyle bir siteniz yok ise herhangi bir e-ticaret sitesinde ürünlerinizi sergilediğiniz bir sayfanızın olması da yeterlidir. Ürün bilgileriniz eksiksiz ve doğru olmalıdır.

Tüm bu aşamaları hallettikten sonra yapmanız gereken tek bir şey kalıyor. O da ürünleriniz için katalog oluşturmak. Facebook katalog oluşturma işlemini yapabileceğiniz bir platform. Facebook uygulamasına gelin ve katalog yöneticisine tıklayın. Karşınıza çıkacak çok sayıda katalogdan size en uygun olanı seçin. Eğer size uygun bir katalog olmadığını düşünüyorsanız kendi katalogunuzu da oluşturabilirsiniz. Bunun için katalog yöneticisinde bulunan ürün bilgisi yükle yazısına tıklayın. Tüm ürün bilgilerinizi girdikten sonra katalog oluşturma işlemi de tamamlanmış demektir.

Tüm aşamaları geçtikten sonra Instagram mağaza açma talebinizi değerlendirmeye alacak. Değerlendirme sonucunda onay alırsanız Instagram alışveriş özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum yapın