Instagram Fake Hesap Kime Ait Olduğunu Bulma

Fake hesap kime ait olduğunu bulmak mı istiyorsunuz ? ozaman doğru yerdesiniz, devasa bir ivmeyle büyüyen dev sosyal medya platformu Instagram, 2022 senesi itibariyle 2 milyar kullanıcı sayısını da geride bıraktı. En yaygın kullanıma sahip başat uygulamalardan biri olan Instagram ülkemizde de geçtiğimiz yıl itibariyle 50 milyon kullanıcı sayısını devirerek geniş kitlelerin yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

 


FAKE HESAP NEDİR? NASIL ANLAŞILIR? 

 

Fenomenlerin, bloggerların havada uçuştuğu Instagram bugün ‘sıradan kullanıcılar’ için dahi tam bir etkileşim merkezi haline gelmiştir. Fakat platformun çok fazla ve yaygın şekilde kullanımı maalesef her zaman pozitif sonuçlara sebebiyet vermemektedir. Keza Instagram’da fake hesaplar yani ‘sahte yahut başkasını taklit eden’ hesaplar gerçek kullanıcılara kaygı ve rahatsızlık vermektedir.

Bir hesabın fake olduğu genellikle profil fotoğrafından veya takipçi sayısının az ya da hiç olmaması üzerinden anlaşılır. Nitekim fake hesapların paylaşım yaptığına da pek fazla rastlanılmamaktadır.

Fake hesap nasıl açılır ?


INSTAGRAM’DA FAKE HESABIN KİME AİT OLDUĞU BULUNABİLİR Mİ? 

 

Merak edilen ise Instagram’daki fake hesapları açan ve kullanan kişilerin bulunup bulunulamayacağı hususudur. Bu amaçla pek çok mobil uygulama da geliştirilmiştir. Fakat esasında; Instagram’da fake hesabın kime ait olduğunu bulmak için uygulama kullanılmasına gerek yoktur. Peki Instagram’da fake hesabın kime ait olduğu nasıl bulunur? 

 


INSTAGRAM’DA FAKE HESABIN KİME AİT OLDUĞU NASIL ÖĞRENİLİR? 

 

Tamamen platform üzerinden uygulanacak oldukça basit bu yöntemle fake hesabın sahibini bulmak mümkün olabilmektedir:

  1. Uygulamaya girdikten sonra hesabınıza giriş yapma alanını açın.
  2. Giriş yapma alanında şifremi unuttum seçeneğini işaretleyin.
  3. Karşınıza çıkan ekrana kullanıcı adı olarak fake (sahte) hesabın nickini yazın.
  4. Açılan sayfada şifre yenileme talebinin hesabın kayıtlı olduğu e-posta adresine gönderileceği bilgisi verilir.
  5. Bu e-posta adresi gizlilik ilkesi gereği tamamen gösterilmez. Mail adresinin başında ve sonunda bazı karakterler açık olarak gösterilirken diğer karakterler çoğunlukla yıldızlı şekilde gizlenir.
  6. Aklınızda fake hesabı kullanan kişinin kim olduğuna dair bir tahmininiz varsa ve e-posta adresinin açık kısmı ile örtüşüyorsa bu kişiyi bulduğunuz anlamına gelmektedir.

 

Bazı durumlarda ise Instagram’da fake hesap kullanan kişiler bu hesapları, yine aynı şekilde fake – sahte – e-mail adresleri oluşturarak bu mail adresleri üzerinden açmaktadır. Bu gibi durumlarda fake hesapların gerçekte kim olduklarını bulmak pek de olanaklı hale gelmemektedir.

Yorum yapın