Instagram Gönderi Planlama Nasıl Yapılır? 2022-2023

Instagram gönderi planlama, Instagram’a yeni gelen özelliklerden bir tanesidir. Instagram uygulaması, sosyal medya uygulamaları arasından en çok kullanılan uygulama olduğu için ve kullanıcı sayısı günden güne binlerce kişi artış gösterdiği için sürekli olarak kendisini yenilemektedir. Kısa aralıklarla yeni güncellemeler karşımıza çıkaran Instagram uygulamasının en son çıkardığı yenilik ise Instagram gönderi planlama özelliğidir.

Instagram uygulaması üzerinden paylaşım yapacak kişiler özellikle etkileşimin yoğun olduğu zamanlarda paylaşım yapmaya özen gösterirler. Her sosyal medya uygulamasının etkileşim saatleri olabilmektedir. Instagram uygulamasının da en yoğun olan etkileşim saatleri sabah 9 – 10 arası ve akşam da 6 – 9 arasıdır.

Kullanıcılar ürünlerinin, markalarının, iş yerlerinin ya da herhangi bir şeyin reklamını yapacaksa ya da sadece takipçisini çoğaltmak istiyorsa bu etkileşim saatleri aralığında paylaşım yaptıkları zaman daha çok kişinin görebilmesini sağlayabilmektedirler. Her insanın sosyal medya dışında günlük hayatta ilgilendiği farklı işleri de olduğu için bu Instagram etkileşim saatlerini denk getiremeyebilirler. Daha öncesinde paylaşacağımız gönderileri önceden planlayamıyorduk ama artık yeni gelen güncelleme sayesinde Instagram içeriklerini planlayabilmekteyiz. Henüz çok fazla kullanıcının haberdar olmadığı gönderi planlama özelliğini kullanabilmek için bazı şartlar vardır. Peki, Instagram gönderi planlama özelliği nasıl yapılır? Birlikte inceleyelim.

Gönderi Planlaması Nasıl Uygulanır?

Instagram üzerinden gönderi planlaması yapabilmek için bir Facebook hesabınızın olması gerekir. Daha sonra Instagram ve Facebook hesaplarınızı birbirine bağlamanız gerekir. Peki, bu nasıl yapılır? Kısaca açıklayacak olursak önce Instagram hesabınıza giriş yapın. Ardına profil bölümünden ayarlar kısmına girmelisiniz. Ayarlarda bulunan hesap bölümüne buradan da ‘bağlı hesaplar’ kısmına tıklayarak Facebook hesabınıza ulaştıktan sonra iki hesap birbirine bağlanmış olacaktır.

https://www.facebook.com/formedia/solutions/creator-studio

Daha sonra Facebook İçerik Stüdyosu’na girerek bu özelliği aktif etmeniz gerekir. Aktifleştirme işlemi tamamlandıktan sonra paylaşmak istediğiniz gönderiyi ‘Gönderi oluştur’ kısmına tıklayarak paylaşmaya hazırlamalısınız. Buradan hazırladığınız gönderiyi ister o an paylaşabilirsiniz isterseniz de paylaş kısmının hemen yanında bulunan ‘Zamanla’ kısmına tıklayarak paylaşmak istediğiniz günü ve saati belirleyerek paylaşmaya hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu özellik ile beraber gönderinizin altına koymak istediğiniz etiket, konum ve alt yazı gibi detayları da eklemeniz mümkündür. Instagram gönderi planlaması bu şekilde yapılmaktadır.

Ücretsiz Instagram Planlayıcıları

Instagram ’da oluşturacağınız içerikler için size çeşitli fikirler sunan bazı uygulamalar mevcuttur. Ücretli ve ücretsiz şekilde karşımıza çıkarlar. Buradan haftalık olarak da içerikleriniz için planlamalar yapabilirsiniz. Böylelikle Instagram gönderi planlama daha kolay olur.

 

Yorum yapın