İnstagram’da Doğru Reklam Nasıl Verilir?

Sosyal medyada reklam vermek istiyorsanız, İnstagram bu platformlar arasında reklam için en uygun yer diyebiliriz. Kullanıcılar her gün sponsorlu içeriklerle karşılaşırlar ve yeni ürünler, markalar keşfederler. İnstagram reklamları platformu kullanan 1,2 milyardan fazla kişiye ulaşabilir. Pek çok markanın ve işletmenin kullandığı bu reklamların tabi ki belli bir maliyeti vardır. İnstagram doğru reklam verme stratejileri ile bu maliyetleri düşüreceğiniz gibi reklamlarınızla daha fazla dikkat çekebilirsiniz. Peki, İnstagram’da doğru reklam nasıl verilir?

Instagram reklamları, işletmelerin İnstagram kullanıcılarına sunmak için ödeme yapabileceği gönderilerdir. Diğer platformlara benzer şekilde, İnstagram reklamları, kullanıcıların gönderileri, hikâyeleri aralarında çıkabilir. Ayrıca keşfet bölümünde de çok sayıda reklam gösterilebilir. Uygulama genelinde görülen bu reklamlar normal gönderiler ve hikâyeler gibi görünürler. Normal içeriklerden tek farkı “sponsorlu içerik” yazısıdır.

İnstagram’da Doğru Reklam Vermenin Püf Noktaları

İnstagram’da pek çok farklı reklam türü olduğundan, markanız için en iyisini seçmek zor ve kafa karıştırıcı olabilir. İnstagram’da yerleşik olarak bulunan reklam yöneticisi ile farklı reklam türlerini kendinize göre test edebilirsiniz. Bu sayede bir reklam vermeden önce hangisinin sizin için en iyi performansı gösterdiğini görebilirsiniz. İnstagram’da doğru reklam vermek bu araç sayesinde kolaylaşsa da yine de reklam türleri ve bütçe konusunda kafanız karışık olabilir.

Reklamlarınızla ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi belirledikten sonra, her bir reklam türü için hedefleri ve mesajlarınızı test edebilirsiniz. Örneğin, hikâyeler, IGTV ve Reels reklamları video görüntülemelerinizi artırmak için daha fazla işe yarasa da alışveriş reklamları ürünlerinizi satmak için daha iyi olabilir.

İnstagram doğru reklam verme yolları ile sizin için en ekonomik ve en iyi performanslı reklamı verebilirsiniz. Reklam vermeden önce hedef kitlenizin alışkanlıklarını ve davranışlarını düşünmelisiniz. Çok video izlemeyi seven bir kitleniz varsa video reklamlarına, alışveriş yapan insanlarsa market reklamlarına odaklanmalısınız. Hedef kitlenizin doğal tercihleriyle eşleşen hedeflere ve harekete geçirici mesajlara sahip reklam türlerini seçmelisiniz.

Organik takipçileriniz ile reklamlar ile ulaşmak istediğiniz kitle genelde aynı davranışlara ve özelliklere sahip olurlar. Bu nedenle, hangi tür reklamın daha iyi performans gösterdiğini görmek için sizi takip insanları ve davranışlarını inceleyebilirsiniz.

İnstagram’da Etkili Reklam Vermek İçin Yollar

İnstagram’da doğru reklam vermek için en kolay yol, mevcut İnstagram gönderilerinizden birinin tanıtımını yapmaktır. Etkileşim açısından iyi performans gösteren bir gönderiniz varsa, onu uygulama içinde reklamlar ile tanıtmak, gönderinin başarısını artırmanın ve henüz sizi takip etmeyen yeni kişilere göstermenin hızlı ve kolay bir yöntemidir.

İnstagram’da doğru reklam vermek için Facebook reklam yöneticisini de kullanabilirsiniz. İnstagram’ın sahibi Faceebook olduğu için pek çok özellik iki sosyal medya arasında uyumlu çalışabilir. Facebook reklam yönetici ile daha kapsamlı analizlere ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarında etkili ve ekonomik reklam vermenin bir diğer yolu ise etkileyici görseller ve videolar kullanmaktır. İnstagram reklamları için dikkat çekici reklam görselleri tasarlamalısınız. Ayrıca kullanıcıların %98,8’i sosyal medyaya bir mobil cihaz üzerinden erişiyor, bu nedenle görselinizi masaüstü değil mobil görüntüleme için tasarlamanız hayati önem taşır. Mobil uyumlu ve doğru reklamlar tasarlamak için aşağıdaki ipuçlarına dikkat edebilirsiniz.

  • Video içerikli bir reklam yayınlayacaksanız, yatay değil dikey çekimler yaptığınızdan emin olun.
  • Reklamlarınızdaki metin miktarını en aza indirmelisiniz.
  • Reklamda yazı kullanacaksanız, okunması kolay büyük yazı tipi boyutları seçin.
  • İzleyicilerin ilgisini çekmek için videolara animasyonlar ve hareketli grafikler ekleyebilirsiniz.
  • Videoları kısa tutmalısınız.

Yorum yapın